مشارکت در ساخت و از صفر تا صد این معامله پر سود - اَبَرهوم |مشاور املاک اندیشه
 

مشارکت در ساخت و از صفر تا صد این معامله پر سود

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که درباره مشارکت در ساخت، سوالات زیادی در ذهن خود دارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. در مقاله مشارکت در ساخت، سعی بر آن شده تا به تمام آنچه که در مورد این معامله پر سود لازم است، پرداخته شود.

مشارکت در ساخت چیست؟

به معامله ای که فردی که صاحب زمین است و زمین را به فرد دیگری جهت ساخت بسپارد، معامله مشارکت در ساخت گفته می شود. معامله مشارکت در ساخت، مانند سایر معاملات یک معامله دو طرفه است که مشارکت دهنده و مشارکت گیرنده، طرفین معامله هستند. مشارکت دهنده همان صاحب زمین و مشارکت گیرنده همان سازنده است.

ابتدا لازم است بدانیم چه موقعی افراد تصمیم به مشارکت در ساخت می گیرند؟ دلایل زیادی وجود دارد که فردی زمین خود را جهت ساخت به شخص دیگری بدهد.

  • کمبود زمان لازم
  • نداشتن آگاهی ساخت و ساز
  • یا نداشتن پول لازم برای ساخت زمین همه از عواملی هستند که باعث می شود صاحب زمین به دنبال سازنده باشد.

ویژگی های مشارکت گیرنده یا سازنده خوب

پیدا کردن سازنده، خود از مراحل بسیار سخت و مهم است. سازنده باید از نظر اخلاقی، فردی متعهد و صادق باشد. صداقت و تعهد، شرط اول هر معامله برای طرفین معامله جهت انجام تعهدات است. همچنین، سازنده باید از نظر مالی در حدی باشد که بتواند به تعهداتش عمل نماید.

بهترین راه پیدا کردن سازنده متعهد و صادق، تحقیق و پرس و جو در منطقه از افراد آگاه محل است. همیشه سازندگان خوب منطقه را همه می شناسند.

اگر مالک زمین، ساکن منطقه باشد و یا با منطقه آشنایی داشته باشد، پیدا کردن سازنده کمی راحت تر است. اما اگر اینچنین نباشد، کار کمی مشکل می شود. در این حالت، مالک باید از مشاورین املاک معتبر و صادق و با سابقه کمک بگیرد. اگر دفتر مشاوره املاک، تازه تاسیس باشد، نمی تواند راهنمای خوبی در این زمینه باشد، زیرا تجربه کافی ندارد.

اَبَرهوم ( مسکن کُهزادی ) خود از سازندگان قدیمی و معتبر اندیشه هستند. خوشبختانه همیشه مالکان، از معامله خود راضی بوده اند. زیرا در زمان مقرر، توانسته اند رضایت مالک را برآورده کنند و به تعهدات خود عمل نمایند.

مشارکت در ساختنوشتن قراداد مشارکت در ساخت

بعد از پیدا کردن سازنده معتبر، نوبت به نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت می رسد. لازم است که این قرارداد در یک دفتر مشاوره املاک معتبر منعقد شود.

مطالعه کنید  زندگی در اندیشه و آشنایی با اندیشه

قرارداد مشارکت در ساخت نوعی توافق بین طرفین است. شرایط هر معامله با دیگری متفاوت است. در معامله مشارکت، قیمت زمین و هزینه ساخت، سهم طرفین را از ملک تعیین می کنند. با توجه به تفاوت قیمت زمین در هر منطقه، قرارداد مربوط به آن نیز فرق می کند.

برآورد هزینه ساخت شامل تخریب ساختمان ( اگر قبلا ملکی در زمین وجود داشته باشد)، همه هزینه های شهرداری شامل صدور جواز یا پروانه ساخت و پایان کار، حق بیمه ساختمان، هزینه ساخت وساز شامل کارگر، مصالح، مهندسی، طراحی، بنایی و نظارت، حق بیمه تامین اجتماعی مجریان، هزینه های خرید و نصب انشعابات آب، برق و گاز است.

به عنوان مثال اگر قیمت زمینی یک میلیارد باشد و برآورد هزینه ساخت و جواز نیز حدود یک میلیارد باشد، سهم هر یک از طرفین 50 درصد از کل ملک ساخته شده است.

هر مشارکت نامه ای معمولا یک داور یا شاهد دارد. وظیفه داور این است که در هر مرحله ای که طرفین به مشکلی برخورد کنند، قضیه را بین آنها طوری حل کند که هم قانونی باشد و هم آنها راضی باشند. داور می تواند مشاور املاک و یا از سازنده های منطقه باشد.

بعد از نوشتن قرارداد مشارکت، طرفین باید در دفترخانه ثبت اسناد رسمی احراز هویت شوند تا معامله ثبت قانونی شود. مرحله ثبت قانونی، یک مرحله لازم و قانونی است که اکثر افراد به دلیل نداشتن آگاهی انجام نمی دهند. همین مسأله ممکن است بعدا ایجاد اشکال نماید.

بعد از نوشتن قرارداد مشارکت چه کارهایی انجام می شود؟

بعد از انجام توافقات و نوشتن قرارداد مشارکت در دفتر مشاور املاک و احراز هویت در دفترخانه ثبت اسناد رسمی، سازنده باید یک چک ضمانت به حدود مبلغ زمین به بنگاه املاک بسپارد. این چک تا پایان کار نزد دفتر املاک باقی می ماند. در اینجا مسأله دفتر املاک معتبر و دارای مجوز رسمی مهم می شود تا شخص بتواند چک خود را بدون ترس و واهمه به بنگاه بسپارد.

در این مرحله، مالک زمین باید به سازنده وکالت کاری داده و مدارک شامل سند زمین، شناسنامه و کارت ملی خود را به ایشان دهد تا مشارکت گیرنده، جواز ساخت زمین را بگیرد. در مواردی ممکن است، مالک از قبل جواز را گرفته باشد. در این مورد، مرحله گرفتن جواز خود بخودی حذف می شود.

مطالعه کنید  خرید و فروش ملک از مبایعه نامه تا گرفتن سند به زبان ساده

بعد از گرفتن جواز ساخت، و پرداخت هزینه ها و انجام کلیه مراحل مربوط به جواز، مالک یک دانگ از ملک را به نام سازنده می کند.

در هر قرارداد مشارکتی یک زمان برای ساخت زمین در نظر می گیرند. سازنده باید در این زمان به تعهداتش عمل نماید. در قرارداد ذکر می شود که چنانچه سازنده نتواند در زمان مقرر به قولش عمل نماید، باید ضرر و زیان به مالک زمین پرداخت نماید. مقدار ضرر و زیان یک توافق است که شرایط منطقه و ارزش ملک تعیین کننده آن هستند.

در قرارداد مشارکت، بعد از تمام شدن ساخت، برای گرفتن سند چه کنیم؟

بعد از اتمام ساخت زمین، نوبت به تقسیم ملک می رسد. طبق قرارداد مشارکت که از اول بین طرفین نوشته شده، سازنده و مالک زمین، هر کدام صاحب درصدی از ساختمان تازه ساخته شده هستند.

مالک زمین و سازنده باید تقسیم نامه ای را بین خود بنویسند. تقسیم نامه در دفترخانه اسناد رسمی نوشته می شود. طرفین معامله طبق سهمی که از قبل بر حسب درصد مشخص کرده اند، ساختمان را بین خودشان تقسیم میکنند.

ساختمان شامل کلیه واحدهای آپارتمان، پارکینگ ها، انباری ها و مشاعات می باشد. یعنی کل عرصه و اعیان را بین خودشان بر حسب توافقی که از قبل داشته اند تقسیم می کنند. برای اطلاعات در مورد عرصه و اعیان ملک به مقاله ای که در مورد عرصه و اعیان توضیح داده، مراجعه شود.

مثلا در زمینی 10 واحد آپارتمان ساخته می شود. در قرارداد مشارکت به عنوان مثال سهم مالک زمین 60 درصد و سازنده 40 درصد از کل ساختمان ساخته شده در نظر گرفته شده است. طبق قرارداد، 6 واحد برای مالک و 4 واحد برای سازنده می باشد. پارکینگ ها و انباری ها هم به همین صورت تقسیم می شود.

حال اینکه کدام واحد و انباری و پارکینگ برای چه کسی باشد، باز نوعی توافق است که از همان ابتدای نوشتن قرارداد مشارکت در نظر گرفته شده و طرفین در این مسأله با هم توافق نظر دارند.

مطالعه کنید  وام ودیعه مسکن از چگونگی دریافت تا نحوه بازپرداخت

بعد از انجام توافق، برای ثبت تقسیم نامه به دفترخانه اسناد رسمی می روند تا به کارشان وجهه قانونی دهند. برحسب تقسیم نامه، سند واحدهای آپارتمان صادر می شود.

مزایای تقسیم نامه

اگر تقسیم نامه نوشته نشود، برای هر واحد دوسند یکی برای مالک و دیگری برای سازنده صادر می شود. در هر کدام از سندها، سهم طرفین به اندازه درصدشان در قرارداد مشارکت در ساخت است. از جمله مزایای نوشتن تقسیم نامه این است که واحد هر کس مشخص است و برای هر واحد، تنها یک سند صادر می شود.

به عنوان مثال، در یک ساختمان 6 واحدی که سهم طرفین 50 درصد است، در تقسیم نامه هر کدام 3 واحد آپارتمان دارند. با نوشتن تقسیم نامه، 6 سند صادر می شود. یعنی سه سند برای سازنده و سه سند برای مالک زمین می باشد.

اما اگر تقسیم نامه نباشد، برای هر واحد آپارتمان دو سند 3 دانگی صادر می شود. یعنی در مجموع برای 6 واحد، 12 سند صادر می شود که مشکلات زیادی را در معاملات ایجاد می کند.

هزینه مازاد بر جواز یا همان هزینه خلافی ساخت به عهده چه کسی است؟

در هر جواز ساختمانی، مقداری مجاز برای ساخت زمین در نظر گرفته شده است. حال اگر سازنده بیشتر از مقدار تعیین شده در جواز بسازد، باید هزینه اضافی یا جریمه به شهرداری جهت خلاف انجام شده بدهد. مقدار هزینه اضافی بر حسب درصد مالک و سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت، بین آنها تقسیم می شود.

به عنوان مثال، اگر سهم هر یک از طرفین در معامله 50 درصد باشد، هزینه خلافی نیز بین آنها نصف می شود.

پیش از انجام هر معامله ای لازم است تا مشاوری امین را برای خود انتخاب کنیم. اَبَرهوم ( مسکن کُهزادی ) با مجوز رسمی از اتحادیه مشاورین املاک، بیش از 15 سال است که در منطقه اندیشه فعالیت می کند. داشتن پیشینه خوب برای مشاور املاک، امتیاز بزرگی است. اَبَرهوم ( مسکن کُهزادی ) افتخاردارد بتواند راهنمای شما در کلیه امور ملکی شامل زمین، آپارتمان، تجاری، باغ، باغچه و مشارکت در ساخت باشد.

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در زمینه خرید، فروش، مشارکت و رهن و اجاره با اَبَرهوم ( مسکن کُهزادی) تماس بگیرید.

تماس با اَبَرهوم ( مسکن کُهزادی )

اینستاگرام ابرهوم را دنبال کنید

 

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید